Odessa Geleneksel Oyunları Ve Kıyafetleri

Odessa Geleneksel Oyunları Ve Kıyafetleri, Odessa, Ukrayna’nın şehirlerinden birisi olarak önemli bir konuma sahiptir. Karadeniz’in maviliğinden kuzeye doğru çıkıldığında, kıyı kesiminde yer almaktadır. Liman kenti olarak ülkesine hizmet vermektedir. Limanı, Karadeniz üzerinden Akdeniz’e geçmek isteyen gemilere ev sahipliği yapmaktadır. Köprü görevi gördüğü için büyük bir öneme sahiptir. Tarih boyunca da konumu dolayısıyla ele geçirilmek istenmiş, çok fazla savaş görmüştür.

Osmanlı, bölgeye hakimiyet kurduğu dönemlerde cami, medrese, han gibi eserler inşa ettirerek hakimiyetini sağlamlaştırmaya çalışmış ancak Rusya ile gerçekleştirilen savaşlar sonrasında eserler tahribata uğramıştır. Odessa, kültürel açıdan zengindir. Osmanlı etkisini ve Slav kültürünü bir arada görmek isteyenler için ideal bir şehirdir. Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetleri ile ziyaretçilerin beğenisini kazanmaktadır.

Ukrayna’nın Ulusal Kıyafetlerinde Şık İşlemeler

Bir ulusun giydiği geleneksel kıyafetler, kültürleri açısından büyük bir öneme sahip. Kıyafetlerin incelenmesi ile bile kültür hakkında fikir sahibi olunabilir. Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetleri de kültürü yakından tanımak isteyenlerin mutlaka incelemeleri gereken bir konudur. Oldukça şık tasarımlarla işlenmiş nakışlı kıyafetlerden oluşmaktadır. Ukrayna, geleneksel kıyafetlere büyük önem vermektedir. Farklı günler ve organizasyonlar için düzenlenen çeşitli tasarımlar bulunmaktadır. Ukrayna’nın geleneksel kıyafetlerinde beyaz, bej ve siyah renkler yoğun olarak kullanılmaktadır. Kıyafetlerde kullanılan nakışlar, tiplerine göre farklı anlamlar taşımaktadır. Bir genç kızın düğünü için elbisesine diktiği nakış, kocasını savaşa yollayan kadınları işledikleri nakışlar, kötü niyetten korunmak için işlenen nakışlar, hastalıklar için işlenen nakışlar farklı özelliklere sahiptir. Kültürlerin incelenmesinde bu nakışların anlamları da araştırılmaktadır.

Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetleri için çeşitli rivayetler anlatılmaktadır. Evlenecek kızlar pek çok gömleğe sahip olurlarmış. Hayatları boyunca yaşadıkları şeyler için bu gömleklere farklı nakışlar işlerlermiş. Düğün, bayram, hamilelik, annelik, büyük annelik ve ölüm gibi durumlarda her bir gömleğe değişik nakışlar işlenirmiş. Nakış konusunda hünerli olmanın önemi büyük olduğu için genç kızlar kendi aralarında sürekli yarışırmış. Nakış kültürüne ülkemizde de rastlanmaktadır. Kültürel konularda Odessa ile ve Ukrayna ile ortak noktalarımızın bulunması şehre yerleşmek için gidenlerin daha rahat alışmasını sağlamaktadır. Özellikle öğrenciler için yeni bir yere alışmak çok zor bir süreçtir. Aileden uzakta kalmak, gençlerin endişelenmelerine neden olabilmektedir. Kültürel benzerlikler, samimiyet kurulmasında ve şehre alışmada rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Odessa Kültürü İçerisinde Eğitim Almak

Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetleri konusunda bizzat tecrübe yaşamanın vereceği keyif bambaşkadır. Şehre uçak ile 1 buçuk saat, feribot ile 36 saatte ulaşım sağlanabilmektedir. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, Odessa’da üniversite eğitimi almak isteyen gençler için hizmet vermektedir. Yalnızca Odessa değil, yurt dışındaki pek çok şehir için üniversite kayıtları gerçekleştirilebilmektedir. Gençlerin tek yapmaları gereken, firmaya danışarak gerekli bilgileri sağlamalarıdır. Vize ve kayıt gibi işlemler firma tarafından halledilmektedir.

 

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

WhatsApp ya da Messenger üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!