Odessa Osmanlı Eserleri

Odessa Osmanlı Eserleri, Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Ukrayna, sahip olduğu güzellik ve konumu itibari ile Osmanlı ve Rusya arasında paylaşılamayan...

Odessa Osmanlı Eserleri

Odessa Osmanlı Eserleri, Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Ukrayna, sahip olduğu güzellik ve konumu itibari ile Osmanlı ve Rusya arasında paylaşılamayan bölgelerden biri olmuştur. Ukrayna, denize kıyısı olduğu için Akdeniz’e ulaşımda büyük rol oynamaktadır. Belirli bir süre Osmanlı’nın hakimiyetine giren bölge, çeşitli mimari eserlerle süslenmiştir. Bugün o eserlerin izlerine, Ukrayna şehirlerinde gezerken rastlanabilmektedir.

Odessa Osmanlı eserleri bakımından izler barındıran kıyı şehirlerinden birisidir. Karadeniz’in kuzey kıyısına konumlanmış şehir, en önemli kentlerden biri haline gelmiş. Sahip olduğu liman sayesinde, Akdeniz’e ulaşım konusunda etkin rol oynamaktadır. Modernlik ile kültürel mirasın bir arada bulunduğu, etkileyici bir atmosfere sahiptir. Çok sayıda turist ağırladığı için turizm sektörü de gelişmiştir.

Kuzeydeki Kültürel Miraslarımız

Odessa, ülkemize yakın şehirlerden biri olduğu için çok sayıda Türk’ü ağırlamaktadır. İş ve eğitim için bölgeye yerleşen de çok sayıda Türk bulunmaktadır. Sokaklarda gezinirken, Türk vatandaşlara rastlama ihtimaliniz yüksektir. Özellikle de üniversite öğrenciler için Türk nüfusu olan yerlerin seçilmesi, alışma dönemlerinin daha rahat atlatılmasını sağlamaktadır. Bölgedeki Osmanlı miraslarının arasında yaşamak da, bölgeye yabancılık çekilmemesi konusunda yardımcı olmaktadır. Odessa Osmanlı eserleri arasında kale, cami, han ve türbe gibi yapılar bulunmaktadır. Pek çoğu günümüze kadar ulaşamamıştır. Uzun yıllar savaşa maruz kalmış bir bölge olduğu için pek çok bina tahrip olmuştur. Odessa, tarihi eserlere merak duyanların tatmin olacağı şehirlerden biridir.

Odessa Osmanlı eserlerini incelediğinizde, çok azının bugüne kadar geldiği ve kalıntıların da yıpranmış olduğu görülmektedir. Osmanlı zamanında da çok fazla savaş yaşamış bir bölge olduğu için tarihi eserlere gereken dikkat gösterilememiştir. Bölge toparlanmaya başladıktan sonra tarihi eserlerin bakımı ile ilgili düzenlemelere gidilmiştir. Osmanlı eserlerinin tahribi üzücü bir manzara ortaya çıkarsa da, sadece kalıntılara bakarak bile ne kadar ihtişamlı yapılar oldukları anlaşılabilmektedir. Odessa’ya gidildiğinde bu eserlerin görülmesi tavsiye edilmektedir. Odessa, vize istemeyen bir şehir olduğu için istediğiniz zaman şehri ziyaret etme imkanı bulunmaktadır. Kısa süreli tatillerde bile bu güzel şehre kaçmak mümkündür. İstanbul üzerinden bir buçuk saatlik bir uçak yolculuğuna katlanmak gerekmektedir. Daha güzel bir yolculuk deneyimi isteyenler ise 36 saat süren feribot yolculuğunu tercih edebilirler. Karadeniz’in dalgalarını aşarak şehre ulaşmak da çok keyifli bir yolculuk alternatifi olacaktır.

Odessa’da Okumak İsteyenler

Turizm açısından çok güzel yerler barındıran bu şehirde eğitim hayatı geçirmek de mümkün. İncelemeye doyamadığınız Odessa Osmanlı eserlerini, üniversite hayatınız boyunca istediğiniz kadar ziyaret edebilirsiniz. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, yurt dışı eğitimleri ile ilgili kapsamlı bir hizmet sunmaktadır. Öğrencilerin kayıtlarından yerleşimlerine kadar pek çok konuda yardım edebilecek bir firmadır. Odessa’da okumaya karar vermeniz durumunda, firmaya ulaşarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İletişim adreslerinden firmaya ulaşılabilmektedir. Odessa dışındaki şehirler hakkında da bilgi alma şansınız bulunuyor. Ukrayna dışında pek çok ülke, öğrencilere sunulan seçenekler arasındadır.

#ukraynadaeğitim #ukraynaüniversiteleri #ukraynadaüniversite #ukraynaüniversiteleri #yurtdışındaüniversiteeğitimi #ukraynaüniversite

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!