Ukrayna’da Üniversite Eğitim Almak

1-) YÖK denkliği olan bir lise mezunu olmaktansa, YÖK denkliği olmasa da bir üniversite mezunu olmak çok daha akılcı bir seçimdir. Çünkü YÖK denkliği sadece kamu görevlisi olarak çalışmak istediğinizde ihtiyacınız olan bir şeydir. Özel sektör ise sizin bireysel becerileriniz ve aldığınız eğitimin kalitesi ile ilgilenecektir.

2-) Ukraynada bir yıl eğitim almanın maliyeti, her şey dahil olmak üzere Türkiyede alacak olduğunuz dershane eğitiminin masrafına eşittir, hatta çoğu zaman daha ucuzdur.

3-) Ülkemizde uygulanan ve ne kadar adaletli olduğu tartışılan üniversite giriş sistemini aşamayıp, lise mezunu olmak yerine, uçak mühendisi, bilgisayar programcısı ya da masterli bir işletmeci olun. Sınav zorunluluğu olmadan.. Sadece lise diplomanızla…

4-) YÖK denkliğinin olmaması, Ukraynadaki üniversitelerin yetersiz ya da kalitesiz eğitim verdiği anlamına asla gelmemektedir. Ukraynadaki bir çok üniversite, ülkemizdeki çoğu üniversiteden daha köklü bir geçmişe sahiptir. Buna ek olarak, Ukraynadaki üniversitelerin bilimsel araştırma ve akademik üretim güçleri, ülkemizdeki üniversitelerin çok büyük bir bölümümün üstündedir. Unutmayalım ki, eski Sovyetler Birliğinin askeri teknoloji ve uzay çalışmaları üzerine başarılarının çoğunun altında Ukraynadaki üniversitelerin imzası vardır. Ukraynadaki üniversitelerin çoğu, dünya sıralamasında Türkiyedeki birçok üniversitenin üstünde yer almaktadır.

5-) Ukraynadaki üniversitelerin çok büyük bir bölümü, Lizbon anlaşması esaslarına göre, Avrupa Birliği ülkelerindeki üniversitelere tamamen denktir. Denklik sorunu maalesef sadece Türkiye ile yaşanmaktadır.

6-) Ukrayna bilingual bir ülke. Bu ülkede eğitim alırsanız, ister istemez Rusça ve Ukraynaca dillerini çok iyi öğrenmek zorunda kalacaksınız. Bunu İngilizce eğitimi ile de birleştirirseniz, ana dilinizle beraber 4 dil bilen çok vasıflı bir profesyonel olabilirsiniz.

7-) Ukraynada eğitim alarak, birçok ülkeden gelen öğrencilerden oluşan çok uluslu bir ortamda yamaya şimdiden alışırsınız. Unutmayın ki, sınıfınızdaki arkadaşlarınız, farklı ülkelerde yarının profesyonel çalışanları ya da yöneticileri olacaklardır. Bu da size geniş bir çevre edinme imkanı verecek, gelecekte bir çok farklı açılımlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

😎 Ukraynada konaklama ve sosyal giderler, Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerinin çok altındadır.Yıllık yurt konaklaması ortalama 200-500 $ arasıdır. Bu rakam Avrupanın birçok kentinde min aylık 150 dır.

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

WhatsApp ya da Messenger üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!